Desktop Auto Nylon Cable Tie Machine Swt25100d Wire Harness Bundle Fast
Shenzhen Swift Automation Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : SWIFT
Model Number : SWT25100D
Certification : CE and RoHS
Place of Origin : Shenzhen, China
MOQ : 1pcs
Price : Negotiation
Payment Terms : 100% T/T payment
Supply Ability : 100pcs/month
Delivery Time : 12 - 15days
Packaging Details : wooden case
Name : Auto cable tie machine
Bind speed : 0.8S each cable tie
Cable ties size : 2.5*100, model T25100
Bundle dia. : 2mm - 17mm
Pneumatic pressure : 3kg/cm²
Voltage : AC220V - AC240V,50/60Hz
Power : 1,000W
Bundle productivity : 3,200pcs/h
Contact Now
More stable.
More quickly.
Description of nylon zip tie machine
3. The bundle force is adjustable by turning a screw.
5. The more stable and accurate binding force is controlled by mechanical device.
Information of automatic cable tie machine
Model SWT25100D
Cable tie gun Without cable tie gun alone.
Batteries included No
Batteries required No
Applicable cable tie model T25100
Applicable cable tie width 2.5mm
Applicable cable tie length 100mm
Applicable cable tie head L4.8 * W4.8 * H3.8mm
Bundle diameter 2 - 17mm
Bundle forces 20N - 80N, adjustable
Bundle speed 0.8S/cable tie
Bundle productivity 2400-3600pcs/h, including the time of picking and placing products
Size of nylon cable tie machine L1040*W640*H750mm
Voltage AC220V, 50/60Hz
Pneumatic pressure 5kg/cm²
Advantages of automatic cable tie gun
1. We have more than 50patents and protect our technology strictly.
2. Cut incision is smooth.
3. The binding forces are adjusted by PE engineer.
4. More stable.
Applications
1. Wire harness: simple cable harness
2. Straight soft tubes with/without PVC sleeve
3. Cable harness in elevator
Trade terms
Sea port Huizhou, Shenzhen, Guangzhou etc
Payment 100% TT before shipment
Lead time 10-15working days
Packing Wooden case
Warranty 1 year and tech support forever
Packing details
Packing size 118*100*58cm
N.W.: 148kg
G.W.: 167kg
FAQ
1. Can I use other brand cable ties in this nylon tie tensioning tool?
No, the cable tie machine can only deal with one kind of nylon cable ties T25100.
2. What are the requirements for bundle products?
The cable tie machine can bundle wire harness/tubes whose diameter can be up to 16mm/14mm. It can’t bundle bigger objects.